Ceramika

Ceramika, jako dziedzina stojąca pomiędzy rzemiosłem a sztuką

Nasza droga do ceramiki rozpoczęła się od spotkania z Wojtkiem Pożarowskim – znanym twórcą kamionkowych naczyń ceramicznych.  Zaczęliśmy wspólne  tworzenie butelek  na alkohole. Robiliśmy to metodą odlewniczą. Rozpoczęliśmy od adaptacji  starych budynków gospodarczych  i wyposażyliśmy pracownię. Zbudowaliśmy duży piec elektryczny mieszczący na jeden wypał do 60 butelek i drugi mniejszy  do porcelany. Jednak produkcja ceramiki użytkowej to ciężka, fizyczna praca i kiedy w 2011 roku zmarł Wojtek przestaliśmy je robić.

Mnie się podoba surowy materiał ziemi – glina. Jest to materiał ekspresyjny, dynamicznie przekazujący wizję ceramika. Proste jest piękne. Faktura, ciężar, unikatowe, indywidualne, niepowtarzalne efekty, każdy przedmiot jest inny. Każdy może wybrać najładniejsze dla siebie.
Praca z chemią krzemianów – gliną, szamotem czy porcelaną jest inspirująca. Pokazuje kim jest twórca.
Ceramika jest trochę pomiędzy rzemiosłem a sztuką. Przez tysiąclecia ludzie stworzyli ogromną ilość genialnych dzieł zarówno pięknych, jaki użytkowych. Fascynujące jest poznawanie ich, odnajdywanie sposobów tworzenia.
Dla mnie wzorem estetyki jest czysta forma ceramiki japońskiej czy norweskiej. Zainspirowało to mnie do stworzenia serii małych mis w technikach mokume gane i nerikomi. Jest to japońska technika tworzenia przedmiotów z różnokolorowych warstw ceramiki. Twórca częściowo może wpływać na końcowy rezultat. Ale osiągnięty efekt jest indywidualny i niepowtarzalny w każdym wyrobie.

Ceramika przez tysiąclecia była materiałem do wytwarzania naczyń służących do produkcji, przechowywania i konsumpcji wina. Od czasów greckich po czasy współczesne. Stworzyłem szereg replik naczyń używanych przez wieki do produkcji, przechowywania i podawania wina. Dzięki temu zacząłem odkrywać i doceniać dawne techniki ceramiczne. Poznawałem ich historię, mody zmieniające się przez pokolenia. Zaczęła mnie cieszyć zabawa kolorem, kształtem czy fakturą. Z tej fascynacji powstały serie przedmiotów, zarówno użytkowych, jak i takich, które jedynie cieszą oko.

Ceramiczne ryby i motyle. Wykończone szkliwami, angobami pozwala na artystyczną interpretację rzeczywistości.
Eksperymenty ze szkliwami i masami często dawały zaskakujące efekty.

galeria